  • NB12MC0331KBB
NB12MC0331KBB
advertisement
Manufacturer No:
NB12MC0331KBB
HK JDW NO:
66-NB12MC0331KBB
Purchasing and Inquiry
NB12MC0331KBB Overview
As a convenience, the package 0805 includes it. NTC thermistors can operate reliably at 150°C due to their maximum operating temperature. It's best to operate NTC thermistors at -55°C for reliability. Total number of terminations on these NTC thermometers is 2. To make NTC thermistors work, the 2 pins must be connected.
NB12MC0331KBB Features
2 Pins
330Ohm Resistance
10% Tolerance
NB12MC0331KBB Applications
There are a lot of AVX Corporation NB12MC0331KBB NTC Thermistors applications.
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Battery packs
  • Compensation of pressure sensors
  • Temperature measurement and compensation
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Electronic Thermometers
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Automotive electronics
  • Water heaters
  • CD players
Step5Bar-code shipping tag
NB12MC0331KBB
  • Tolerance
    10%
  • Resistance
    330Ohm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Accuracy
    3 %