  • NB21K00103JBB
NB21K00103JBB
advertisement
Manufacturer No:
NB21K00103JBB
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-NB21K00103JBB
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
NB21K00103JBB Overview
Thermistors manufactured by NTC are packaged as Tape & Reel (TR). As a convenience, it is included in the package 0603 (1608 Metric). A NTC thermistor must have a resistance tolerance of ±5% in order to operate. Ensure that the temperature of NTC thermistors is set to -55°C~150°C in order to ensure reliable performance. It should be noted that these NTC thermistors have a total of 2 terminations. In order for NTC thermistors to work properly, they must have their 2 pins connected. Electronic components are capable of absorbing power dissipation in the range 0.07W. There is a maximum power dissipation of 70mW during the operation of NTC thermistors.
NB21K00103JBB Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NB21 Series
Operating Temperature: -55°C~150°C
10kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.07W
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
NB21K00103JBB Applications
There are a lot of AVX Corporation NB21K00103JBB NTC Thermistors applications.
  • Liquid Crystal Display
  • Temperature detection of battery cells
  • Temperature compensation of display contrast
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Temperature regulation and measurement
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Temperature measurement and compensation
  • Refrigeration
  • Air-conditioning systems
Step5Bar-code shipping tag
NB21K00103JBB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    NB21
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Power Rating
    70mW
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    70mW
  • Depth
    800μm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.07W
  • Case Code (Imperial)
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    3 %
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    10k
  • B Value Tolerance
    ±3%
  • B25/85
    3630K
  • Thermal Sensitivity Index
    3630 K
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm