  • NB21KC0470KBB
NB21KC0470KBB
advertisement
Manufacturer No:
NB21KC0470KBB
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-NB21KC0470KBB
Package:
0603
Purchasing and Inquiry
NB21KC0470KBB Overview
Thermistors from NTC come in the form of a Tape & Reel package. In order to make it as convenient as possible, it is included in the package 0603. With a maximum operating temperature of 150°C, NTC thermistors operate reliably. Thermistors can operate at -55°C for reliability. Throughout these NTC thermistors, there are 2 terminations. In order for the NTC thermistors to function correctly, the 2 pins must be connected. It is able to absorb power dissipation from 0.07W.
NB21KC0470KBB Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel
47Ohm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.07W
10% Tolerance
NB21KC0470KBB Applications
There are a lot of AVX Corporation NB21KC0470KBB NTC Thermistors applications.
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Liquid Crystal Display
  • Temperature measurement and compensation
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Automotive Electronics
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Electronic Thermometers
Step5Bar-code shipping tag
NB21KC0470KBB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Nickel
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    47Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.07W
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    5 %