  • NB3H83905CDR2G
NB3H83905CDR2G
advertisement
Manufacturer No:
NB3H83905CDR2G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NB3H83905CDR2G
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
NB3H83905CDR2G
Description:
1 Circuit 100MHz 3.3V 1:6 Clock Buffer DUAL NB3H83905C 16 Pins 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
NB3H83905CDR2G Overview
It's a electronic part of the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. Tape & Reel (TR) is the form in which it is packaged. There is a maximum value of 100MHz for normal operation. It has 16 terminations. With a voltage of 3.3V, high efficiency is possible. The mount is made up of Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution) are considered to be safety components. To ensure reliable performance, the temperature should be set to -40°C~85°C. In order for it to function, a power source of 1.6V~3.465V V must be available. In the direction of Surface Mount, it is placed. On this board, there is a pin count of 16. There is an output of LVCMOS, LVTTL. The 16 pins are utilized for operation. This object belongs to the NB3H83905C family. By default, the output of the circuit clock is set to 6. It consumes 10mA quiescent current and is unaffected by external factors.
NB3H83905CDR2G Features
16 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
NB3H83905CDR2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NB3H83905CDR2G Clock Buffers & Drivers applications.
  • Threshold detection
  • Switch
  • Big data
  • Computing
  • High reliability telecommunication system
  • Radar
  • Other PCIe Gen2 networking applications
  • Internet of Things
  • Information equipment
  • Dual core processor workstations and servers
Step5Bar-code shipping tag
NB3H83905CDR2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Primary Clock/Crystal Frequency-Nom
    100MHz
  • Differential - Input:Output
    No/No
  • Max Duty Cycle
    53 %
  • Duty Cycle
    53 %
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Fanout Buffer (Distribution)
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.6V~3.465V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    NB3H83905C
  • Output
    LVCMOS, LVTTL
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    6
  • Number of Circuits
    1
  • Quiescent Current
    10mA
  • Frequency (Max)
    100MHz