  • NB3N3001DTG
NB3N3001DTG
advertisement
Manufacturer No:
NB3N3001DTG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NB3N3001DTG
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
NB3N3001DTG
Description:
3.3V Clock Generator NB3N3001 Clock Generators PureEdge? Series 8 Pins 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) 8 Terminals Surface Mount 3.135V~3.465V Tube
Purchasing and Inquiry
NB3N3001DTG Overview
This clock IC is packaged using the Tube method. There is a clock generator embedded in the 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. This clock generator will sustain a maximum temperature of 260 when reflown. There are 8 terminations found in the file. A voltage of 3.3V should be applied to this electronic frequency generator. Crystal is designed for clock generator's input. Surface Mount-slots make it easy to mount this electronic component on panels. In terms of supply voltage, RF synthesizer works with 3.135V~3.465V. As determined by the test statistics, the ambient temperature should be set to -40°C~85°C. LVPECL logic levels are supported by this RF synthesizer. It is possible to classify this electronic component as a Clock Generator. Microprocessors are specifically designed to use this clock-generating IC, which has a 8-bit output. This part number NB3N3001 is related to the following electrical components. There are 8 pins that are available on the clock PLL. There is a maximum supply voltage of 3.3V that this analog clock generator can handle. PureEdge? series electronic parts are used in this part. 1 signal outputs maximi1e the output frequency. At a frequency of 212.5MHz, the system can achieve high efficiency.
NB3N3001DTG Features
Available in the 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
NB3N3001DTG Applications
There are a lot of ON Semiconductor NB3N3001DTG Clock Generators applications.
  • Wi-Fi routers
  • Threshold extension
  • Small signal recovery
  • Cell phones
  • Peripheral devices
  • Multi-function printers
  • Microwave radio
  • Space communucation
  • Frequency Modulation (FM) stereo decoders
  • DVD recorders
Step5Bar-code shipping tag
NB3N3001DTG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    PureEdge™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Clock Generator
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.465V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    212.5MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NB3N3001
  • Output
    LVPECL
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Nominal Supply Current
    31mA
  • Input
    Crystal
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Primary Clock/Crystal Frequency-Nom
    25MHz
  • PLL
    Yes
  • Differential - Input:Output
    No/Yes
  • Divider/Multiplier
    Yes/No
  • Length
    4.4mm
  • Width
    3mm