  • NBB20-U4-UU
NBB20-U4-UU
advertisement
Manufacturer No:
NBB20-U4-UU
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs
HK JDW NO:
627-NBB20-U4-UU
Package:
Module
Datasheet:
NBB20-U4-UU
Description:
20VAC~253VAC 20VDC~300VDC Inductive Module Polyamide (PA) Module
Purchasing and Inquiry
NBB20-U4-UU Overview
NBB20-U4-UU Features
Operating Temperature: -25°C~85°C
Sensing Distance: 0.787 (20mm)
Voltage - Supply: 20VAC~253VAC 20VDC~300VDC
Package / Case: Module
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
NBB20-U4-UU Applications
There are a lot of Pepperl+Fuchs, Inc. NBB20-U4-UU Proximity Sensors applications.
  • Parking
  • Mobile Phones
  • Measurement of the distance from the target
  • Display products
  • Anti-aircraft systems
  • Recycling plants
  • Plastic object detection
  • Count different applications
  • Non-ferrous objects detection
  • Usage in Security
Step5Bar-code shipping tag
NBB20-U4-UU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Package / Case
    Module
  • Material - Body
    Polyamide (PA)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    20VAC~253VAC 20VDC~300VDC
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Output Type
    SCR-NC/NO, 2-Wire
  • Sensing Distance
    0.787 (20mm)