  • NBB8-18GM30-E2-V1
NBB8-18GM30-E2-V1
advertisement
Manufacturer No:
NBB8-18GM30-E2-V1
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs
HK JDW NO:
627-NBB8-18GM30-E2-V1
Package:
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet:
NBB8-18GM30-E2-V1
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M18 Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M18
Purchasing and Inquiry
NBB8-18GM30-E2-V1 Overview
We have included it with the package Cylinder, Threaded - M18 to make it easier for you. At temperatures of -40°C~70°C, proximity sensors work well. To maximize efficiency, proximity sensors should have their supply voltage set to 30V. If the proximity sensors are to function properly, the current passing through the reed switch's internal contacts should be 100mA.
NBB8-18GM30-E2-V1 Features
Operating Temperature: -40°C~70°C
Sensing Distance: 0.315 (8mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
NBB8-18GM30-E2-V1 Applications
There are a lot of Pepperl+Fuchs, Inc. NBB8-18GM30-E2-V1 Proximity Sensors applications.
  • Contact less switching
  • Measurement of speed, direction rotation
  • PC monitors
  • Assembly lines
  • TV
  • Usage in Security
  • Rice cookers
  • Office automation equipment
  • Tablets
  • Plastic object detection
Step5Bar-code shipping tag
NBB8-18GM30-E2-V1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M18
  • Housing Material
    Brass
  • Material - Body
    Nickel-Plated Brass
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Published
    2003
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    PNP-NO, 3-Wire
  • Operating Supply Voltage
    30V
  • Sensing Distance
    0.315 (8mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Switching Current
    100mA
  • Length
    45mm