  • NBSG111BA
NBSG111BA
advertisement
Manufacturer No:
NBSG111BA
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NBSG111BA
Package:
49-LBGA, FCBGA
Datasheet:
NBSG111BA
Description:
1 Circuit 6GHz 2.5V 2:10 Clock Buffer BOTTOM NBSG111 49 Pins 49-LBGA, FCBGA
Purchasing and Inquiry
NBSG111BA Overview
49-LBGA, FCBGA case is available for the cut smart buffer. There is a Tray package attached to it. Normal operation is limited to 6GHz. In it, there are 49 terminations. High efficiency is feasible with a supply voltage of 2.5V. A mount of Surface Mount has been applied to it. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Data fall into this category. Set the temperature to -40°C~70°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 2.375V~3.465V V source. Its recommended mounting way is Surface Mount. It has a pin count of 49 on it. The output is set to RSECL, RSNECL, RSPECL. Operation is performed using the 49 pins. The NBSG111 family contains it. The clock divider is located in Clock Drivers. There is an electronic gadget called 111 in this family. In this case, the maximum supply voltage (Vsup) is set to 3.465V. As a general rule, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.375V. A -2.5/-3.3/2.5/3.3V volt supply powers it. With the help of this gadget, NECL OPERATING RANGE: VCC = 0 V WITH VEE = -2.375 V TO -3.465 V can also be obtained.
NBSG111BA Features
49 terminations
The operating temperature of -40°C~70°C degrees
Clock Drivers subcategory
NBSG111BA Applications
There are a lot of ON Semiconductor NBSG111BA Clock Buffers & Drivers applications.
  • Data center
  • High speed industry
  • Network attached storage
  • Storage area network
  • Network
  • Industrial automation control system
  • Measurement test
  • Machine made
  • Threshold detection
  • Big data
Step5Bar-code shipping tag
NBSG111BA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to NBSG111BA.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    49-LBGA, FCBGA
  • Number of Pins
    49
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    49
  • Type
    Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Data
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    NECL OPERATING RANGE: VCC = 0 V WITH VEE = -2.375 V TO -3.465 V
  • Subcategory
    Clock Drivers
  • Technology
    ECL
  • Voltage - Supply
    2.375V~3.465V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    NBSG111
  • Output
    RSECL, RSNECL, RSPECL
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.465V
  • Power Supplies
    -2.5/-3.3/2.5/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.375V
  • Number of Circuits
    1
  • Output Current
    25mA
  • Frequency (Max)
    6GHz
  • Family
    111
  • Data Rate
    6 Gbps
  • Input
    CML, ECL, LVCMOS, LVDS, LVTTL, NECL, PECL
  • Ratio - Input:Output
    2:10
  • Differential - Input:Output
    Yes/Yes
  • Propagation Delay (tpd)
    0.35 ns
  • Same Edge Skew-Max (tskwd)
    0.02 ns
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm