  • NBSG14MNHTBG
NBSG14MNHTBG
advertisement
Manufacturer No:
NBSG14MNHTBG
HK JDW NO:
598-NBSG14MNHTBG
Package:
16-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
NBSG14MNHTBG
Description:
1 Circuit 12GHz 2.5V 1:4 Clock Buffer QUAD NBSG14 16 Pins 16-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
NBSG14MNHTBG Overview
There is a case available for the cut smart buffer in 16-VFQFN Exposed Pad. Tape & Reel (TR) is the form in which it is packaged. In normal operation, 12GHz is the maximum value. It contains 16 terminations. Supply voltages of 2.5V allow for high efficiency. As you can see, it is mounted by Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution), Data. To ensure reliable performance, the temperature should be set to -40°C~85°C. Ideally, it should be able to operate from 2.375V~3.465V volts. This item is positioned in the way of Surface Mount. There are 16 pins on the clock buffer. There is an output of RSECL, RSNECL, RSPECL. It is operated by using 16 pins. The NBSG14 family contains it. There is a circuit clock contained within Clock Drivers that is responsible for this function. There is an electronic gadget called 14 in this family. This is set to 3.465V for the maximum supply voltage. To ensure normal operation of the cut smart buffer, the supply voltage (Vsup) should always be kept above 2.375V. The default setting of this field is to output 8. There is a -2.5/-3.3/2.5/3.3V volt supply that powers the timeing clock. With the help of this gadget, it is also possible to obtain RSNECL MODE: VCC = 0 V WITH VEE = -2.375 V TO -3.465 V.
NBSG14MNHTBG Features
16 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
Clock Drivers subcategory
NBSG14MNHTBG Applications
There are a lot of ON Semiconductor NBSG14MNHTBG Clock Buffers & Drivers applications.
  • Measurement test
  • Radar
  • Data center
  • Oscilloscope and logic analyzer front ends
  • OTN
  • Line receiver and signal recovery
  • Hardware accelerator
  • Global positioning system (GPS)
  • Internet of Things
  • Threshold detection
Step5Bar-code shipping tag
NBSG14MNHTBG
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    LIFETIME (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    16-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    Fanout Buffer (Distribution), Data
  • Terminal Finish
    Nickel/Gold/Palladium (Ni/Au/Pd)
  • Additional Feature
    RSNECL MODE: VCC = 0 V WITH VEE = -2.375 V TO -3.465 V
  • Subcategory
    Clock Drivers
  • Technology
    ECL
  • Voltage - Supply
    2.375V~3.465V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NBSG14
  • Output
    RSECL, RSNECL, RSPECL
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.465V
  • Power Supplies
    -2.5/-3.3/2.5/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.375V
  • Number of Circuits
    1
  • Propagation Delay
    160 ps
  • Turn On Delay Time
    160 ps
  • Frequency (Max)
    12GHz
  • Family
    14
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input
    CML, LVCMOS, LVDS, LVTTL, NECL, PECL, RSECL
  • Ratio - Input:Output
    1:4
  • Differential - Input:Output
    Yes/Yes
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm