  • NBSG16MMNR2G
NBSG16MMNR2G
advertisement
Manufacturer No:
NBSG16MMNR2G
HK JDW NO:
598-NBSG16MMNR2G
Package:
16-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Transceiver 16 Pin NBSG16M Specialized ICs 1 Functions 2.5V Min -2.375V V Max 3.465V V
Step5Bar-code shipping tag
NBSG16MMNR2G
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    16-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    16
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Transceiver
  • Terminal Finish
    Nickel/Gold/Palladium (Ni/Au/Pd)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Instrumentation
  • Subcategory
    Line Driver or Receivers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NBSG16M
  • Pin Count
    16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    +-2.5/+-3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    3.465V
  • Min Supply Voltage
  • Nominal Supply Current
    51mA
  • Logic Function
    AND, Buffer, Receiver, Translator
  • Data Rate
    10 Gbps
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Differential Output
    YES
  • Input Characteristics
    DIFFERENTIAL
  • Driver Number of Bits
    1
  • Receiver Number of Bits
  • Interface Standard
    GENERAL PURPOSE
  • Number of Transmitters
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm