  • NC12KC0560JBA
NC12KC0560JBA
advertisement
Manufacturer No:
NC12KC0560JBA
HK JDW NO:
66-NC12KC0560JBA
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
NC12KC0560JBA Overview
In the package of a Tape & Reel (TR), you can find NTC thermistors. In order to make it as convenient as possible, it is included in the package 0805 (2012 Metric). When using NTC thermistors, the resistance tolerance must be ±5%. It is recommended that NTC thermistors be set at -55°C~150°C to ensure reliable performance. These NTC thermocouples have 2 terminals. To make the NTC thermistor operate properly, the 0 pins need to be connected together. A NTC thermistors is capable of dissipating a maximum of 120mW of power.
NC12KC0560JBA Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NC12 Series
Operating Temperature: -55°C~150°C
56Ohm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
NC12KC0560JBA Applications
There are a lot of AVX Corporation NC12KC0560JBA NTC Thermistors applications.
  • Temperature regulation and measurement
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Temperature detection of battery cells
  • Electronic Thermometers
  • CD players
  • Automotive Electronics
  • Battery packs
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature compensation for semiconductor devices
Step5Bar-code shipping tag
NC12KC0560JBA
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    NC12
  • Tolerance
    5%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    56Ohm
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Power Rating
    120mW
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    120mW
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    56
  • B25/85
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm