  • NC12L00153KBB
NC12L00153KBB
advertisement
Manufacturer No:
NC12L00153KBB
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-NC12L00153KBB
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
NC12L00153KBB
Purchasing and Inquiry
NC12L00153KBB Overview
NTC thermistors are packaged as a Tape & Reel (TR). I have included it in package 0805 (2012 Metric) for convenience. When using NTC thermistors, resistance tolerance is ±10%. Ensure that the temperature of NTC thermistors is set to -55°C~150°C in order to ensure reliable performance. A total of 2 terminations are on these NTC thermistors. To ensure that NTC thermistors work properly, their 2 pins must be connected. There is a maximum power dissipation of 120mW for NTC thermistors.
NC12L00153KBB Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NC12 Series
Operating Temperature: -55°C~150°C
15kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
10% Tolerance
NC12L00153KBB Applications
There are a lot of AVX Corporation NC12L00153KBB NTC Thermistors applications.
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Water heaters
  • Heating systems
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Mobile phones
  • Refrigeration
  • Battery Packs and Portable Electronics
Step5Bar-code shipping tag
NC12L00153KBB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    NC12
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    15kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power Rating
    120mW
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    120mW
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    3 %
  • Resistance Tolerance
    ±10%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    15k
  • B Value Tolerance
    ±3%
  • B25/85
    3790K
  • Thermal Sensitivity Index
    3790 K
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm