  • NC12N00563KBB
NC12N00563KBB
advertisement
Manufacturer No:
NC12N00563KBB
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-NC12N00563KBB
Package:
0805
Purchasing and Inquiry
NC12N00563KBB Overview
We have included it in the 0805 package for your convenience. NTC thermistors are reliable when operating at 150°C. Optimal reliability requires a minimum temperature of -55°C for NTC thermistors. An NTC thermistor with a total of 2 terminations is presented here. It is possible for the electronic component to absorb power dissipation of 0.12W.
NC12N00563KBB Features
56kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.12W
10% Tolerance
NC12N00563KBB Applications
There are a lot of AVX Corporation NC12N00563KBB NTC Thermistors applications.
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Heating systems
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Temperature measurement and compensation
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Electronic Thermometers
  • LCD compensation
Step5Bar-code shipping tag
NC12N00563KBB
  • Package / Case
    0805
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    56kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Power Rating
    120mW
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.12W
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Thermal Sensitivity Index
    4080 K
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm