  • NC20J00682KBA
NC20J00682KBA
advertisement
Manufacturer No:
NC20J00682KBA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-NC20J00682KBA
Purchasing and Inquiry
NC20J00682KBA Overview
Temperatures above 150°C allow NTC thermistors to operate reliably. For reliability, NTC thermistors may be operated at a temperature of -55°C. It should be noted that these NTC thermistors have a total of 2 terminations. It is necessary to connect the 2 pins to the NTC thermistors for them to function properly.
NC20J00682KBA Features
2 Pins
6800Ohm Resistance
10% Tolerance
NC20J00682KBA Applications
There are a lot of AVX Corporation NC20J00682KBA NTC Thermistors applications.
  • Electronic Thermometers
  • Mobile phones
  • Air-conditioning systems
  • Heating systems
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Liquid Crystal Display
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature compensation for crystal oscillator
Step5Bar-code shipping tag
NC20J00682KBA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    6800Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    3 %