  • NC7SZ125M5X
NC7SZ125M5X
advertisement
Manufacturer No:
NC7SZ125M5X
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NC7SZ125M5X
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
NC7SZ125M5X
Purchasing and Inquiry
NC7SZ125M5X Overview
Logical driver uses a neat SC-74A, SOT-753 package. Tape & Reel (TR) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Non-Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 1.65V~5.5V. Qualified to operate within -40°C~85°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 32mA 32mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). Digital buffer is one of the 7SZ series devices. 5 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 1.8V. LVC/LCX/Z family part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 5 pins. Enhanced with 2 ports. You can search "7SZ125" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceivers. The digital buffer starts up under ENABLE LOW control technology. In quiescent state, the electronic part uses 2μA. It is recommended to use a 3.3V power supply. It is generally sold in TR package. 1 bits are included within the electrical component. 1 channels for high quality communication. It is sufficient to make 1 outputs.
NC7SZ125M5X Features
Bus Driver/Transceivers
NC7SZ125M5X Applications
There are a lot of ON Semiconductor NC7SZ125M5X Buffers & Transceivers applications.
  • Switching system
  • Fiber-to-the-desktop
  • Wireless security systems
  • Indoor ad hoc meeting
  • Car alarm systems
  • Wireless projection application for conferences and business talks
  • Desktop PC
  • Wireless access points
  • Single fiber bidirectional application
  • Precision geodetic measurement
Step5Bar-code shipping tag
NC7SZ125M5X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    7SZ
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Ports
    2
  • Length
    3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Plating
    Tin
  • Radiation Hardening
    No
  • Number of Pins
    5
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Height
    1.45mm
  • Width
    1.7mm
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Technology
    CMOS
  • Packing Method
    TR
  • Number of Functions
    1
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Base Part Number
    7SZ125
  • Output Type
    3-State
  • Number of Channels
    1
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Power Supplies
    3.3V
  • Ambient Temperature Range High
    85°C
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Voltage
    5V
  • Number of Outputs
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Propagation Delay
    5 ns
  • Turn On Delay Time
    5.7 ns
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Quiescent Current
    2μA
  • Logic Function
    Buffer, Inverting
  • Number of Bits
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Max I(ol)
    0.024 A
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    6 ns
  • Control Type
    ENABLE LOW
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA