  • NC7SZ175L6X
NC7SZ175L6X
advertisement
Manufacturer No:
NC7SZ175L6X
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NC7SZ175L6X
Package:
6-UFDFN
Datasheet:
NC7SZ175L6X
Description:
1.65V~5.5V 175MHz 1 Bit D-Type Flip Flop DUAL 7SZ175 6 Pins 7SZ Series 6-UFDFN
Purchasing and Inquiry
NC7SZ175L6X Overview
The item is packaged in 6-UFDFNcases. The Tape & Reel (TR)package contains it. T flip flop uses Non-Invertedas the output. It is configured with the trigger Positive Edge. Surface Mountmounts this electrical part. The JK flip flop operates at a voltage of 1.65V~5.5V. In the operating environment, the temperature is -40°C~85°C TA. Logic flip flops of this type are classified as D-Type. It is a type of FPGA belonging to the 7SZ series. Its output frequency should not exceed 175MHz. 6terminations have occurred. If you search by 7SZ175, you will find similar parts. A voltage of 1.8V is used as the power supply for this D latch. A JK flip flop with a 3pFfarad input capacitance is used here. A device of this type belongs to the family of LVC/LCX/Z. A part of the electronic system is mounted in the way of Surface Mount. The electronic flip flop is designed with pins 6. This device has the clock edge trigger type of Positive Edge. The part is included in FF/Latches. There are 1bits in this flip flop. It reaches 5.5Vwhen the supply voltage is maximal (Vsup). Compared to other similar T flip flops, this device offers reliable performance and is well suited for TAPE AND REEL. The system runs on a power supply of 3.3V watts. It consumes 1μA of quiescent current without being affected by external factors. 1 channels are available.
NC7SZ175L6X Features
Tape & Reel (TR) package
7SZ series
6 pins
1 Bits
3.3V power supplies
NC7SZ175L6X Applications
There are a lot of ON Semiconductor NC7SZ175L6X Flip Flops applications.
  • Convert a momentary switch to a toggle switch
  • Frequency division
  • 2 – Bit synchronous counter
  • Data Synchronizers
  • Guaranteed simultaneous switching noise level
  • Functionally equivalent to the MC10/100EL29
  • Power down protection
  • Frequency Dividers
  • Single Up Count-Control Line
  • Differential Individual
Step5Bar-code shipping tag
NC7SZ175L6X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-UFDFN
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    30g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    7SZ
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    D-Type
  • Subcategory
    FF/Latches
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    7SZ175
  • Function
    Reset
  • Output Type
    Non-Inverted
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Number of Channels
    1
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Bits
    1
  • Clock Frequency
    175MHz
  • Propagation Delay
    16.5 ns
  • Quiescent Current
    1μA
  • Turn On Delay Time
    9.8 ns
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    D-Type, Flip-Flop
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Max I(ol)
    0.024 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    4ns @ 5V, 50pF
  • Trigger Type
    Positive Edge
  • Input Capacitance
    3pF
  • Clock Edge Trigger Type
    Positive Edge
  • Height Seated (Max)
    0.55mm