  • NC7SZ384P5X
NC7SZ384P5X
advertisement
Manufacturer No:
NC7SZ384P5X
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NC7SZ384P5X
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
NC7SZ384P5X
Description:
5 Terminations4V~5.5V 5 Pin 7SZ384 Signal switch7SZ Series 1 Functions
Purchasing and Inquiry
NC7SZ384P5X Overview
The reason it is provided is that the board space can be saved by placing digital switch in the 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353.The package is packaged in accordance with Tape & Reel (TR).The method digital switch ic adopts for mounting is Surface Mount.For the analog part of the multiplexers, an IC Bus Switch is used.By maintaining the operating temperature at -40°C~85°C, turn signal switch will not be affected by external factors.When operated with a 4V~5.5V supply voltage, digital controlled switch provides digital controlled switch's superior flexibility for designers.Multiplexers in the 7SZ series are suitable for a wide range of applications.It is designed with 5 terminations as part of its basic configuration.The base part number is 7SZ384, which is also useful when looking up signal switch's related components.The multiplexer's system works with 4.5V voltage.At the end of a conductor, it uses GULL WING as the point where the conductor ends.This supply type employs Single.With 5 pins, it is configured.It is positioned in the direction of Surface Mount.The logic switch is included into the family of LVC/LCX/Z.The multiplexer ic provides 1 bits.To prevent unnecessary failures, it is recommended that the minimum supply voltage (Vsup) remain at 4V.During mux switch's normal operation, 5V is provided with a power supply.Part number Bus Driver/Transceivers indicates that the digital switch ic is an electronic part.In the absence of external influences, it consumes 10μA current of multiplexer ic.It is possible to achieve reliable performance of the multiplexers with a voltage supply of 5V.The system operates with a resistance of 2.10Ohm is the resistance at which it operates.In mux switch configuration, there are 1 elements.
NC7SZ384P5X Features
Supplied in the 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 package
Adopting a supply type of Single
Power supplies of 5V
Operating with the supply voltage of 5V
NC7SZ384P5X Applications
  • Data bus control
  • Metal detectors
  • Analog, digital or video signal switching
  • Computer memory
  • Code converters
  • Make full adder
  • Enabling different rows of memory depending on address in memory chips
  • Microprocessor input/output systems
  • Time division multiplexing system
  • Data distribution
Step5Bar-code shipping tag
NC7SZ384P5X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    23g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    7SZ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Bus Switch
  • Resistance
    10Ohm
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    4.5V
  • Base Part Number
    7SZ384
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Circuit
    1 x 1:1
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4V
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
  • Throw Configuration
    SPST
  • Propagation Delay
    5.5 ns
  • Quiescent Current
    10μA
  • Turn On Delay Time
    5.5 ns
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Supply Type
    Single
  • Low Level Output Current
    128mA
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Length
    2mm