  • NCD222K1KVY5FTRF
NCD222K1KVY5FTRF
advertisement
Manufacturer No:
NCD222K1KVY5FTRF
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NCD222K1KVY5FTRF
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
2.2nF Ceramic Capacitor 10% 7.5% ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
NCD222K1KVY5FTRF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    7.5% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2nF
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Y5F
  • Temperature Characteristics Code
    Y5F
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Height
    13mm
  • Length
    10mm