  • NCD473Z500Z5VF
NCD473Z500Z5VF
advertisement
Manufacturer No:
NCD473Z500Z5VF
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NCD473Z500Z5VF
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
47nF Ceramic Capacitor 80% -82/+22% ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
NCD473Z500Z5VF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    80%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -82/+22% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    10°C
  • Composition
    Ceramic
  • HTS Code
  • Capacitance
    47nF
  • Packing Method
    Bulk
  • Lead Pitch
    6.35mm
  • Dielectric
    Z5V
  • Temperature Characteristics Code
    Z5V
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Height
    19mm
  • Length
    16mm