  • NCP1010ST130T3G
NCP1010ST130T3G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1010ST130T3G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP1010ST130T3G
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
NCP1010ST130T3G
Description:
4 Terminations8.5V~10V 4 Pin NCP1010 AC to DC power converter130kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1010ST130T3G Overview
The ac to dc converter is embedded in TO-261-4, TO-261AA package.The ac dc converter is available in Tape & Reel (TR) case.This AC/DC converter is mounted in the way of Surface Mount .It is recommended that the ac dc converter be operated at a temperature of -40°C~150°C TJ °C in order to achieve its full performance.The AC DC converter uses a type SWITCHING REGULATOR analog integrated circuit.There is 130kHz switching frequency.The AC/DC converter is capable of being used when the supply voltage is 8.5V~10V (Vcc/Vdd).In total, it has 4 terminations.A ac/dc converter with 4 pins is available.The pins of the ac-dc converter total to 4 .There are no problem mounting the ac dc converters by Surface Mount .If you select the NCP1010 family, you will be able to search similar acdc converters.The following ac to dc conversions are contained in Switching Regulator or Controllers .It is possible to supply the ac to dc inverter with a maximum current of 0.55A .The AC to DC converter input voltage can be powered under 10V .An input voltage of less than -300mV V is required to operate the AC to DC inverter.
NCP1010ST130T3G Features
Packaged with TO-261-4, TO-261AA
Switching Frequency at 130kHz
With 4 pins
NCP1010ST130T3G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1010ST130T3G AC DC Converters applications.
  • Standby and Auxiliary Power Supplies Set Top Boxes (STB)
  • Handheld/Battery-Powered Systems
  • Set-top boxes
  • Power tools fast chargers with trickle and on/off
  • Home appliances
  • Battery chargers for cellular phones
  • Humidifier
  • Wireless System
  • Home Appliance Applications
  • Low-Voltage I/O System Power
Step5Bar-code shipping tag
NCP1010ST130T3G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Max Power Dissipation
    19W
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.3mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP1010
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Input Voltage-Nom
    8V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    8.5V~10V
  • Topology
    Flyback
  • Min Input Voltage
    -300mV
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Output Current-Max
    0.55A
  • Frequency - Switching
    130kHz
  • Max Input Voltage
    10V
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Fault Protection
    Over Load, Over Temperature, Over Voltage
  • Max Duty Cycle
    72 %
  • Duty Cycle
    67%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Breakdown
    700V
  • Height
    1.65mm
  • Length
    6.7mm
  • Width
    3.7mm