  • NCP1051P100G
NCP1051P100G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1051P100G
HK JDW NO:
598-NCP1051P100G
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Datasheet:
NCP1051P100G
Description:
8 Terminations7.5V~10V 7 Pin NCP1051 AC to DC power converter1 Outputs
Purchasing and Inquiry
NCP1051P100G Overview
A ac to dc converter of the package 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads contains the ac to dc converter.The ac dc converter is available in Tube case.It is mounted in the way of Through Hole .To deliver its performance, the ac dc converter should be operated at a temperature of -40°C~150°C TJ .This AC DC converter employs SWITCHING REGULATOR analog IC type.Within the range of 7.5V~10V supply voltage (Vcc/Vdd), it can be used.In total, there are 8 terminations.There are 7 pins on the ac/dc converter.The pins of the ac-dc converter count up to 7 .It are possible to mount thare ac dc converters by Through Hole .A similar acdc converter can be searched by using the NCP1051 family.AC to DC converter is necessary to run 1 outputs.The ac to dc conversions are included in Switching Regulator or Controllers .AC to DC converter reaches high efficiency when operated at a frequency of 100kHz .With the aid of a unique technique, it is possible to ensure that the input voltage will be at the maximum value of 8.5V .Ac to dc inverters can be powered by up to 2A current.
NCP1051P100G Features
Packaged with 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
With 7 pins
NCP1051P100G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1051P100G AC DC Converters applications.
  • AC?DC USB chargers for Cameras
  • AC?DC USB chargers for Cell Phones
  • Universal input AC/DC adapters (15W - 45W)
  • Adapters for Handheld Electronics
  • USB type-c v1.2 chargers with optional VDM
  • Adaptors for Portable Media Player
  • Smartphones
  • IoT Applications
  • Laptops and personal digital assistants
  • ZigBee
Step5Bar-code shipping tag
NCP1051P100G
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    40W
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Max Power Dissipation
    40W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    100kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP1051
  • Pin Count
    7
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T8
  • Number of Outputs
    1
  • Input Voltage-Nom
    8V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    7.5V~10V
  • Topology
    Flyback
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Output Current-Max
    2A
  • Input Voltage (Max)
    8.5V
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Fault Protection
    Current Limiting, Open Loop, Over Load, Over Temperature
  • Duty Cycle
    77%
  • Voltage - Breakdown
    700V
  • Voltage - Start Up
    8.5V
  • Height Seated (Max)
    4.45mm
  • Length
    10.16mm