  • NCP1052ST100T3G
NCP1052ST100T3G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1052ST100T3G
HK JDW NO:
598-NCP1052ST100T3G
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
NCP1052ST100T3G
Description:
4 Terminations7.5V~10V 4 Pin NCP1052 AC to DC power converter1 Outputs
Purchasing and Inquiry
NCP1052ST100T3G Overview
TO-261-4, TO-261AA is the package in which the ac to dc converter is embedded.There is a AC/DC power converter of Tape & Reel (TR) available.A AC/DC converter of this type is mounted in the way of Surface Mount .Ideally, the ac dc converter should be operated at a temperature of -40°C~150°C TJ degrees Celsius.Analog ICs of type SWITCHING REGULATOR are used in this AC DC converter.Supply voltage (Vcc/Vdd) does not need to exceed 7.5V~10V .Total terminations are 4 .The ac/dc converter has 4 pins.A total of 4 pins are present on the ac-dc converter.The ac dc converters are suitable for mounting by Surface Mount .Search similar acdc converters based on NCP1052 family members.In this AC to DC transformer, there are 1 outputs to run.The ac to dc conversions can be found in Switching Regulator or Controllers .This power AC DC is capable of reaching high efficiencies when operating at a frequency of 100kHz .Based on a unique technique, it is possible to ensure input voltages with the maximal value of 8.5V .Ac to dc inverters can be supplied with a maximum current of 2A .
NCP1052ST100T3G Features
Packaged with TO-261-4, TO-261AA
With 4 pins
NCP1052ST100T3G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1052ST100T3G AC DC Converters applications.
  • Standby Power for General Off-Line Applications
  • Power tools fast chargers with trickle and on/off
  • Home Appliance Applications
  • Charger
  • Z-Wave
  • Standby and Auxiliary Power Supplies
  • Air conditioners
  • Battery Chargers
  • Standby and Auxiliary Power Supplies Set Top Boxes (STB)
  • Consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
NCP1052ST100T3G
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Power Rating
    40W
  • Max Power Dissipation
    40W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.3mm
  • Frequency
    100kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP1052
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Input Voltage-Nom
    8V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    7.5V~10V
  • Input Voltage (Min)
    7.5V
  • Topology
    Flyback
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Output Current-Max
    2A
  • Input Voltage (Max)
    8.5V
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Fault Protection
    Current Limiting, Open Loop, Over Load, Over Temperature
  • Duty Cycle
    77%
  • Voltage - Breakdown
    700V
  • Voltage - Start Up
    8.5V
  • Height
    1.57mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    3.5mm