  • NCP1063AD100R2G
NCP1063AD100R2G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1063AD100R2G
HK JDW NO:
598-NCP1063AD100R2G
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
NCP1063AD100R2G
Description:
7V~20V AC to DC power converter100kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1063AD100R2G Overview
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) is the package in which the ac to dc converter is embedded.There is a AC/DC power converter of Tape & Reel (TR) available.Surface Mount is mounted in the way of this AC/DC converter.For the ac dc converter to perform at its best, it should be operated at a temperature of -40°C~125°C TJ °C.As soon as the switching frequency reaches 100kHz , the circuit is closed.The AC/DC converter is capable of being used when the supply voltage is 7V~20V (Vcc/Vdd).Suitable mounting is provided by Surface Mount .
NCP1063AD100R2G Features
Packaged with 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Switching Frequency at 100kHz
NCP1063AD100R2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1063AD100R2G AC DC Converters applications.
  • Battery chargers for smart phones
  • RCC SMPS
  • Power adapters for monitors
  • Open Frame Switching Power Supply
  • Low power ac?dc Adapters for Chargers
  • Handheld/Battery-Powered Systems
  • Appliances
  • Laptops
  • Adaptors for DSCs
  • Adapter/Charger for Cordless Phones
Step5Bar-code shipping tag
NCP1063AD100R2G
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 13 hours ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Max Power Dissipation
    15.5W
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    7V~20V
  • Topology
    Buck, Flyback
  • Frequency - Switching
    100kHz
  • Fault Protection
    Over Load, Over Power, Over Temperature, Short Circuit
  • Duty Cycle
    66%
  • Output Isolation
    Either
  • Voltage - Breakdown
    700V
  • Voltage - Start Up
    9V