  • NCP1117ST33T3G
  • NCP1117ST33T3G
  • NCP1117ST33T3G
NCP1117ST33T3G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1117ST33T3G
Manufacturer:
onsemi
HK JDW NO:
onsemi-NCP1117ST33T3G
Package:
SOD-123F
Datasheet:
Description:
Low Dropout Regulator 3.3V 1A Positive
Quantity:
In Stock : 10000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
NCP1117ST33T3G Description
The NCP1117ST33T3G are low dropout positive voltage regulators with a maximum dropout voltage of 1.2 V at 800 mA over temperature and a maximum output current of more than 1.0 A. There is no minimum load requirement for this series, which includes output voltages of 1.5 V, 1.8 V, 1.9 V, 2.0 V, 2.5 V, 2.85 V, 3.3 V, 5.0 V, and 12 V. An adjustable output version is also included, which can be programmed from 1.25 V to 18.8 V using two external resistors. Trimming the reference/output voltage on the semiconductor ensures precision of 1.0 percent. Output current limitation, safe operating area compensation, and thermal shutdown are among the internal protection measures.
NCP1117ST33T3G Features
Zener protection for ESD toughness (>6kV Human Body Model) is included in the control MOSFET (Q1).