  • NCP1129BP65G
NCP1129BP65G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1129BP65G
HK JDW NO:
598-NCP1129BP65G
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Datasheet:
NCP1129BP65G
Description:
7 Terminations8.5V~35V 7 Pin AC to DC power converter65kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1129BP65G Overview
An embedded ac to dc converter is included in 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads package.The ac dc converter is available in Tube case.As you can see, this AC/DC converter is mounted in the way of Through Hole .The ac dc converter should be operated at a temperature of -40°C~150°C TJ °C to deliver its optimal performance.The AC DC converter utilizes a type ANALOG CIRCUIT analog IC.There is 65kHz switching frequency.It can be used within the range of 8.5V~35V supply voltage (Vcc/Vdd).In total, there are 7 terminations.It contains 7 pins.There are a total of 7 pins on the ac-dc converter.It is suitable for mounting by Through Hole .The ac to dc conversions are included in Switching Regulator or Controllers .You may read the REACH SVHC standard at No SVHC .The AC to DC converter can be powered from the input voltage under 20V .If the input voltage is less than 15.8V V, the AC to DC inverter can be used.Interface ICs conduct when the supply voltage is 17V .Ideally, the input voltage (AC) applied to the AC to DC power converter should be less than 265V .
NCP1129BP65G Features
Packaged with 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Switching Frequency at 65kHz
With 7 pins
Operating Supply Voltage at the range of 17V
NCP1129BP65G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1129BP65G AC DC Converters applications.
  • Power adapters for network devices
  • Battery chargers for smart phones
  • Home Appliance Applications
  • Off--line Battery Charger
  • Z-Wave
  • Utility meters
  • AC?DC USB chargers for Cell Phones
  • White goods
  • Battery Chargers
  • Air conditioners
Step5Bar-code shipping tag
NCP1129BP65G
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 15 hours ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Power Rating
    26.5W
  • Max Power Dissipation
    43W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    17V
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    8.5V~35V
  • Topology
    Flyback
  • Min Input Voltage
    15.8V
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    65kHz
  • Max Input Voltage
    20V
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Fault Protection
    Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
  • Duty Cycle
    80%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Breakdown
    650V
  • Min Input Voltage (AC)
    85V
  • Max Input Voltage (AC)
    265V
  • Height
    4.95mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    7.11mm