  • NCP1200AD60R2G
NCP1200AD60R2G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1200AD60R2G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP1200AD60R2G
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
NCP1200AD60R2G
Description:
8 Terminations16V Max NCP1200 AC to DC power converter60kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1200AD60R2G Overview
A ac to dc converter of the package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) contains the ac to dc converter.The AC/DC power converter Tape & Reel (TR) is available for this product.As you can see, this AC/DC converter is mounted in the way of Surface Mount .This ac dc converter should be operated at a temperature of 0°C~125°C TJ °C so that it can deliver its performance.In this AC DC converter, the analog IC type is SWITCHING CONTROLLER .As soon as the switching frequency reaches 60kHz , the circuit is closed.This AC/DC converter is designed for use within the range of 16V Max supply voltage (Vcc/Vdd).In total, it has 8 terminations.There are a total of 8 pins on the ac-dc converter.Search similar acdc converters based on NCP1200 family members.There are a ac to dc conversions included in Switching Regulator or Controllers .A maximum current of 0.25A may be supplied to the ac to dc inverter.
NCP1200AD60R2G Features
Packaged with 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Switching Frequency at 60kHz
NCP1200AD60R2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1200AD60R2G AC DC Converters applications.
  • Shaver Charger
  • Standby and Auxiliary Power Supplies
  • Appliances
  • Standby power supplies for IR
  • Handheld/Battery-Powered Systems
  • Consumer electronics
  • Automotive Telematics
  • Charger
  • Vacuum Cleaner
  • Cleaners
Step5Bar-code shipping tag
NCP1200AD60R2G
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP1200
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Input Voltage-Nom
    11V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    16V Max
    CURRENT-MODE
  • Output Current-Max
    0.25A
  • Frequency - Switching
    60kHz
  • Duty Cycle
    83%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~125°C TJ