  • NCP1200D100R2G
NCP1200D100R2G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1200D100R2G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP1200D100R2G
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
NCP1200D100R2G
Description:
8 Terminations16V Max 8 Pin NCP1200 AC to DC power converter
Purchasing and Inquiry
NCP1200D100R2G Overview
This ac to dc converter is included in the package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) .The AC/DC power converter Tape & Reel (TR) is available for this product.A AC/DC converter of this type is mounted in the way of Surface Mount .Ideally, the ac dc converter should be operated at a temperature of -25°C~125°C TJ degrees Celsius.In this AC DC converter, the analog IC type is SWITCHING CONTROLLER .This AC/DC converter is suitable for operation in the range of 16V Max supply voltage (Vcc/Vdd).In total, it has 8 terminations.On this ac/dc converter, there are 8 pins.There are 8 pins in total.The ac dc converters are suitable to mount by Surface Mount .It is possible to search for similar acdc converters by using the NCP1200 family.Switching Regulator or Controllers includes the ac to dc conversions.We are setting the output current to 250mA .This power AC DC is capable of reaching high efficiency when operating at a frequency of 100kHz .This is the standard of REACH SVHC : No SVHC .AC to DC converter is capable of handling a maximum supply current of 2.2mA A.We currently have 1 channels available.This output uses Voltage .
NCP1200D100R2G Features
Packaged with 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
With 8 pins
Output Current at 250mA
With 1 channels on it
Output Type : Voltage
NCP1200D100R2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1200D100R2G AC DC Converters applications.
  • Automotive Telematics
  • Open Frame Switching Power Supply
  • Adaptors for DSCs
  • DVD players
  • Laptops and personal digital assistants
  • Remotely-controlled appliances
  • Battery Chargers
  • LED Driver
  • USB-PD 2.0
  • Auxiliary Power Supply
Step5Bar-code shipping tag
NCP1200D100R2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    142.994995mg
  • Operating Temperature
    -25°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Max Power Dissipation
    550mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Frequency
    100kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP1200
  • Pin Count
  • Output Type
    Voltage
  • Input Voltage-Nom
    11V
  • Number of Channels
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Current
    250mA
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    16V Max
  • Max Supply Current
    2.2mA
    CURRENT-MODE
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Rise Time
    67ns
  • Fall Time (Typ)
    28 ns
  • Nominal Input Voltage
    16V
  • Max Duty Cycle
    80 %
  • Input Bias Current
    20nA
  • Output Isolation
    Isolated
  • Height
    4.953mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    7.112mm