  • NCP1216AD65R2G
NCP1216AD65R2G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1216AD65R2G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP1216AD65R2G
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
NCP1216AD65R2G
Description:
8 Terminations10V~16V 8 Pin NCP1216 AC to DC power converter65kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1216AD65R2G Overview
The ac to dc converter is embedded in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package.The AC/DC power converter is available in Tape & Reel (TR) .The AC/DC converter is mounted in the way of Surface Mount .The ac dc converter needs to be operated at 0°C~150°C TJ °C in order to perform.This AC DC converter employs SWITCHING CONTROLLER analog IC type.The switching frequency reaches 65kHz .Supply voltage (Vcc/Vdd) does not need to exceed 10V~16V .There are a total of 8 terminations in it.On the ac/dc converter, there are 8 pins.There are 8 pins in the ac-dc converter.The ac dc converters are suitable to mount by Surface Mount .If you select the NCP1216 family, you will be able to search similar acdc converters.The ac to dc conversions are included in Switching Regulator or Controllers .In this AC to DC transformer, the output current is set to 500mA .As a result, its output voltage is 10V .
NCP1216AD65R2G Features
Packaged with 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Switching Frequency at 65kHz
With 8 pins
Output Current at 500mA
NCP1216AD65R2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1216AD65R2G AC DC Converters applications.
  • Rice Cooker
  • AC-DC Output Power Conversion Applications
  • AC/DC LED Driver applications
  • Networking
  • Power Adaptors
  • Off--line Battery Charger
  • Home appliances
  • Standby Power Supplies
  • AC--DC Adapter
  • Humidifier
Step5Bar-code shipping tag
NCP1216AD65R2G
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    0°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP1216
  • Pin Count
  • Output Voltage
    10V
  • Input Voltage-Nom
    11V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Current
    500mA
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    10V~16V
  • Input Voltage (Min)
    11V
  • Topology
    Flyback
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    65kHz
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Rise Time
    60ns
  • Fall Time (Typ)
    20 ns
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Internal Switch(s)
    No
  • Fault Protection
    Over Load, Over Temperature, Short Circuit
  • Max Duty Cycle
    50 %
  • Duty Cycle
    46.5%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Height
    1.5mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4mm