  • NCP1236DD65R2G
NCP1236DD65R2G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1236DD65R2G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP1236DD65R2G
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads
Datasheet:
NCP1236DD65R2G
Description:
7 Terminations9.5V~28V 7 Pin AC to DC power converter65kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1236DD65R2G Overview
In the package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads , the ac to dc converter is embedded.In Tape & Reel (TR) case, the ac dc converter is available.Surface Mount mounts this AC/DC converter.It is necessary to operate the ac dc converter at a temperature of -40°C~150°C TJ °C in order for it to perform properly.A SWITCHING CONTROLLER analog integrated circuit is used in this AC DC converter.As soon as the switching frequency reaches 65kHz , the circuit is closed.Supply voltage (Vcc/Vdd) does not need to exceed 9.5V~28V .In total, there are 7 terminations.The ac/dc converter has 7 pins.There are 7 pins in total.The ac dc converters are suitable for mounting by Surface Mount .AC to DC converter is contained in Switching Regulator or Controllers .In this AC to DC transformer, the output current is set to 500mA .Based on a unique technique, it is possible to ensure input voltages with the maximal value of 28V .
NCP1236DD65R2G Features
Packaged with 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads
Switching Frequency at 65kHz
With 7 pins
Output Current at 500mA
NCP1236DD65R2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1236DD65R2G AC DC Converters applications.
  • White goods
  • PDAs
  • Remotely-controlled appliances
  • Wall switches
  • LED Driver
  • Portable Apparatus
  • AC-DC Output Power Conversion Applications
  • Power adapters for monitors
  • Switching AC-DC Adapter
  • ATX/BTX Auxiliary Power
Step5Bar-code shipping tag
NCP1236DD65R2G
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Pin Count
  • Input Voltage-Nom
    11V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Current
    500mA
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    9.5V~28V
  • Input Voltage (Min)
    10.5V
  • Frequency - Switching
    65kHz
  • Input Voltage (Max)
    28V
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Rise Time
    40ns
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Fault Protection
    Over Load, Over Power, Over Temperature, Over Voltage
  • Duty Cycle
    80%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Start Up
    12V
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm