  • NCP1246AD065R2G
NCP1246AD065R2G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1246AD065R2G
HK JDW NO:
598-NCP1246AD065R2G
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads
Datasheet:
NCP1246AD065R2G
Description:
7 Terminations8.9V~28V 7 Pin NCP1246 AC to DC power converter1 Outputs65kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1246AD065R2G Overview
It is embedded in package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads .You can get it in AC/DC power converter Tape & Reel (TR) .Surface Mount is mounted in the way of this AC/DC converter.The ac dc converter needs to be operated at -40°C~150°C TJ °C in order to perform.The AC DC converter uses a type SWITCHING CONTROLLER analog integrated circuit.In this AC to DC transformer, the switching frequency is 65kHz .The AC/DC converter is capable of being used when the supply voltage is 8.9V~28V (Vcc/Vdd).As a result, it has a total of 7 terminations.The ac/dc converter has 7 pins.A total of 7 pins are present on the ac-dc converter.The ac dc converters are suitable to mount by Surface Mount .Similar acdc converters can be found using the NCP1246 family.AC to DC converter is necessary to run 1 outputs.The following ac to dc conversions are contained in Switching Regulator or Controllers .We are setting the output current to 800mA .There is 16V voltage output from it.Using a unique technique, it is possible to ensure an input voltage with a maximum value of 28V .SVHC for REACH can be found in the standard No SVHC .The maximum supply current AC to DC converter can handle is 70μA .
NCP1246AD065R2G Features
Packaged with 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads
Switching Frequency at 65kHz
With 7 pins
Output Current at 800mA
NCP1246AD065R2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1246AD065R2G AC DC Converters applications.
  • Adapters
  • AC?DC USB chargers for Cell Phones
  • AC-DC Output Power Conversion Applications
  • Low power ac?dc Adapters for Chargers
  • AC/DC Adaptors/Chargers for E-books
  • Appliances
  • 3.3V power supplies
  • Low-Voltage I/O System Power
  • LED lights
  • Laptops and personal digital assistants
Step5Bar-code shipping tag
NCP1246AD065R2G
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Package / Case
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
    1
  • Base Part Number
    NCP1246
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    16V
  • Input Voltage-Nom
    11V
  • Output Current
    800mA
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    8.9V~28V
  • Max Supply Current
    70μA
  • Input Voltage (Min)
    9.3V
  • Frequency - Switching
    65kHz
  • Input Voltage (Max)
    28V
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Rise Time
    70ns
  • Fall Time (Typ)
    70 ns
  • Fault Protection
    Current Limiting, Over Load, Over Power, Over Temperature, Over Voltage
  • Max Duty Cycle
    80 %
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Start Up
    12V
  • Height
    1.4986mm
  • Length
    4.9784mm
  • Width
    3.9878mm