  • NCP1550SN19T1
NCP1550SN19T1
advertisement
Manufacturer No:
NCP1550SN19T1
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP1550SN19T1
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
NCP1550SN19T1
Description:
5 Terminals 2.45V~5.5V NCP1550 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
NCP1550SN19T1 Overview
As a result of SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 compact design, the switching controller is compatible with most applications. There is sufficient capacity to generate switching controller for outputs 1. There is a Tape & Reel (TR) solid enclosure around the pmic. A total of Transistor Driver dc switching's outputs can be handled by it. The supply and operating voltage of the dc control are 2.45V~5.5V. Suitable for work in a -40°C~85°C TA dc switcher. dc dc regulators can be carried out with Surface Mount. Enable provides dcdc regulator efficient switching control. A SWITCHING CONTROLLER analog integrated circuit is connected to the switch converters. A switching converters's terminal (s) sits at the DUAL position. An array of 5 terminations of dc switching. The control methods that these dc dc converter ics use include PULSE WIDTH MODULATION. A DC switcher's nominal voltage of 5V is input. Other relevant dc to dc converter ics will be returned if you search "NCP1550". Specially, switching converter corresponds to type Switching Regulator or Controllers. The minimum input voltage of the dc dc voltage regulator should be 2.45V. DC regulator outputs 1.9V voltage based on test statistics. Voltages 5.5V are the maximum that the dc to dc regulator will accept. There is 600kHz frequency setting on the switching controller. The value of DC to DC voltage regulator is set at PFM CONTROL TECHNIQUE IS ALSO POSSIBLE in order to fulfill the requirements more effectively.
NCP1550SN19T1 Features
Transistor Driver Outputs
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
Frequency: 600kHz
PFM CONTROL TECHNIQUE IS ALSO POSSIBLE
NCP1550SN19T1 Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1550SN19T1 DC to DC converter applications.
  • Current source circuits
  • Digital display device
  • CMM
  • Wind power
  • Refrigerators of central air conditioners
  • Computer application technology
  • Computer-related products
  • Window air conditioners
  • Analog precision reference circuits
  • Thermal power
Step5Bar-code shipping tag
NCP1550SN19T1
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn80Pb20)
  • Additional Feature
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Frequency
    600kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    NCP1550
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    1.9V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.45V~5.5V
  • Control Features
    Enable
  • Input Voltage (Min)
    2.45V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Input Voltage (Max)
    5.5V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    3mm