  • NCP160AMX280TBG
NCP160AMX280TBG
advertisement
Manufacturer No:
NCP160AMX280TBG
HK JDW NO:
598-NCP160AMX280TBG
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
NCP160AMX280TBG
Description:
Enable Fixed 0.65mm PMIC 4-XDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 25462
Step5Bar-code shipping tag
NCP160AMX280TBG
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
  • Package / Case
    4-XDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    Nickel/Gold/Palladium (Ni/Au/Pd)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-XDSO-N4
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    2.8V
  • Input Voltage (Min)
    3.8V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.8V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Soft Start
  • Current - Quiescent (Iq)
    23μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.16V @ 250mA
  • PSRR
    91dB ~ 48dB (100Hz ~ 100kHz)
  • Dropout Voltage
    95mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.095V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Output Current1-Max
    0.25A
  • Min Current Limit
    250mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Height Seated (Max)
    0.43mm