  • NCP163BFCS2925T2G
NCP163BFCS2925T2G
advertisement
Manufacturer No:
NCP163BFCS2925T2G
HK JDW NO:
598-NCP163BFCS2925T2G
Package:
4-XFBGA, WLCSP
Datasheet:
NCP163BFCS2925T2G
Description:
Enable Fixed 0.35mm PMIC 4-XFBGA, WLCSP
Quantity:
In Stock : 5433
Step5Bar-code shipping tag
NCP163BFCS2925T2G
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    4-XFBGA, WLCSP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Published
    2015
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Terminal Pitch
    0.35mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B4
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    250mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    2.925V
  • Input Voltage (Min)
    3.925V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.925V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Soft Start
  • Current - Quiescent (Iq)
    20μA
  • PSRR
    91dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
  • Output Voltage1-Max
    2.9835V
  • Output Voltage1-Min
    2.8665V
  • Length
    0.64mm
  • Height Seated (Max)
    0.45mm
  • Width
    0.64mm