  • NCP1654BD200R2G
NCP1654BD200R2G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1654BD200R2G
HK JDW NO:
598-NCP1654BD200R2G
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
NCP1654BD200R2G
Description:
15V 1.27mm PMIC NCP1654 8 Pin 200kHz 15V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
NCP1654BD200R2G Overview
There is a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package that comes with it.It is packaged in a Tape & Reel (TR) way.Surface Mount is the mounting type of the device.With a voltage supply of 9V~20V, it should work.Currently, the device is set to operate at a frequency of -40°C~125°C.In addition to POWER FACTOR CONTROLLER, the part has other types of ICs.The gadget has several 8 terminals.Current startup is 75μA.Pin number 8 remains the same for the component.Best part of the device has a NCP1654 in it.There is a frequency 180kHz~220kHz associated with switching.8 pins make up its sum.With a minimum input voltage of 9.75V, it is capable of functioning.As a kind of subclass of Switching Regulator or Controllers, it can be seen as a kind of subclass of Switching Regulator or Controllers.With a frequency of 200kHz, it can continue to operate with good accuracy.Located on Mount Surface Mount, it is a part of the mountain range.Power for the component is always provided by a 15V volt supply.Isup, the maximum supply current, shall not exceed 6mA.A device that uses 15V as a supply has the following characteristics.
NCP1654BD200R2G Features
NCP1654BD200R2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1654BD200R2G PFC PMICs applications.
  • Sense & Conrol
  • Op-amps
  • Car infotainment
  • Medical Applications: Diagnostics and Imaging
  • Temperature monitoring
  • Bypass circuit
  • Smartcard
  • Analog datalogger
  • Camera
  • Timing and clock ICs
Step5Bar-code shipping tag
NCP1654BD200R2G
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Max Power Dissipation
    450mW
  • Voltage - Supply
    9V~20V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    15V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    200kHz
  • Base Part Number
    NCP1654
  • Pin Count
  • Input Voltage-Nom
    15V
  • Power Supplies
    15V
  • Analog IC - Other Type
    POWER FACTOR CONTROLLER
  • Input Voltage (Min)
    9.75V
  • Frequency - Switching
    180kHz~220kHz
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Supply Current-Max (Isup)
    6mA
  • Switcher Configuration
    BOOST
  • Mode
    Continuous Conduction (CCM)
  • Current - Startup
    75μA
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm