  • NCP2860DM277R2G
NCP2860DM277R2G
advertisement
Manufacturer No:
NCP2860DM277R2G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP2860DM277R2G
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
NCP2860DM277R2G
Description:
Enable, Fault Output Fixed 0.65mm NCP2860 PMIC 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
NCP2860DM277R2G Overview
An Tape & Reel (TR) case is included with the delivery. Packaging of the Liner regulator IC takes the form of a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case. In total, there are 8 terminations on the gadget. Regulator IC chip's output type is Fixed. Linear IC consists of 1 battery regulators. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. -25°C~85°C degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. There are 8 pins in total on this board. In order to deliver prompt, sufficient and reliable performance, this regulator IC has 2 outputs in total. There is a 10 volt dropout voltage on this transistor. There are 8 pins on the chip. For your information, the basic part number for this regulator IC is NCP2860. In terms of components, this is an example of a Other Regulators component. To meet operation requirements, the voltage regulator IC has a maximum output current of 300mA.
NCP2860DM277R2G Features
150mV dropout voltage
Other Regulators subtageroy
NCP2860DM277R2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP2860DM277R2G Linear Voltage Regulators applications.
  • Video equipment
  • Wireless charge devices
  • Transmissioin control
  • SMPS (Switching-Mode Power Supply)
  • FPGA power
  • DSP power
  • Peripheral devices
  • Vibration sensor
  • Solar inverters
  • Game machines
Step5Bar-code shipping tag
NCP2860DM277R2G
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP2860
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    2
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.77V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    300mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Control Features
    Enable, Fault Output
  • Output Voltage 1
    2.77V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    3V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit, Soft Start
  • Current - Quiescent (Iq)
    700μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.25V @ 300mA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • PSRR
    60dB (1kHz)
  • Reference Voltage
    1.27V
  • Dropout Voltage
    150mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.15V
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm