  • NCP300LSN25T1G
NCP300LSN25T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP300LSN25T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP300LSN25T1G
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
NCP300LSN25T1G
Description:
1.5V5 Terminals 5-Pin NCP300 Voltage supervisor1 Channels Min 800mV Max 10V
Purchasing and Inquiry
NCP300LSN25T1G Overview
This power management consists of 5 mounting terminals on which it can be mounted. Tape & Reel (TR)-packaging is used. In this IC power you will find 1 functions for you to refer to. There are 1 channels available on this supervisor, and each channel has a different function. There are SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 functions included in this PMIC so that you can refer to them. There are a lot of similarities between this IC management and other Simple Reset/Power-On Reset products. When a supply voltage of 1.5V is applied to the power ic, it conducts. The mount is attached to Surface Mount. There is a subcategory called Power Management Circuits for this power management. A total of 5 pins are located on this power management. 5 pins make up the power management. In order for this IC power to function, the supply voltage (Vsup) cannot be less than 800mV. In this PMIC, the maximum supply voltage (Vsup) should not exceed 10V volts. Power management recommends the Surface Mount mounting type. Temperature setting for the supervisors should be -40°C~125°C TA. As this power managment ic operates, it is able to produce an output voltage of Push-Pull, Totem Pole. It is estimated that the voltage supervisor's supply current is 500nA. To find similar IC managements from the manufacturer, you can always search by NCP300. 1 outputs are available for this IC management's architecture.
NCP300LSN25T1G Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 800mV
500nA operating supply current
NCP300LSN25T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP300LSN25T1G Voltage Supervisors applications.
  • Electronics installed in the vehicle
  • Microcontroller system
  • Low voltage/high power - AI, GPU
  • Electric heating appliances
  • External alarm
  • DSP
  • Set top box
  • Sensitive sensors
  • Medical-specific isolation transformer
  • Network equipment
Step5Bar-code shipping tag
NCP300LSN25T1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Base Part Number
    NCP300
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Number of Channels
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Operating Supply Current
    500nA
  • Output Current
    70mA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Accuracy
    2 %
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.5V
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.45V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.55V
  • Threshold Voltage
    +2.5V
  • Undervoltage Threshold
    2.45V
  • Overvoltage Threshold
    2.55V
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Ambient Temperature Range High
    125°C
  • Height
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.5mm