  • NCP301LSN16T1
NCP301LSN16T1
advertisement
Manufacturer No:
NCP301LSN16T1
HK JDW NO:
598-NCP301LSN16T1
Datasheet:
NCP301LSN16T1
Description:
1.5V 5 Terminals 5-Pin NCP301 Voltage supervisor 1 Channels Min 800mV Max 10V
Quantity:
In Stock : 3331
Step5Bar-code shipping tag
NCP301LSN16T1
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn80Pb20)
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    NCP301
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Operating Supply Current
    500nA
  • Nominal Supply Current
    450nA
  • Accuracy
    2 %
  • Voltage - Threshold
    1.6V
  • Number of Voltages Monitored
  • Threshold Voltage
    +1.6V
  • Undervoltage Threshold
    1.568V
  • Overvoltage Threshold
    1.632V
  • Length
    3mm