  • NCP302HSN45T1G
NCP302HSN45T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP302HSN45T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP302HSN45T1G
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
NCP302HSN45T1G
Description:
1.5V5 Terminals 5-Pin NCP302 Voltage supervisor1 Channels Min 800mV Max 10V
Purchasing and Inquiry
NCP302HSN45T1G Overview
As far as the mounting terminals of this voltage supervisor are concerned, it has 5 in total. Power management is packaged in a Tape & Reel (TR) way. There are 1 functions included in this PMIC so that you can refer to them. This power managment ic consists of 1 channels, each of which can be used independently. In this PMIC, you can find SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 functions for your reference. It is a IC power that shares many benefits with other products from the Simple Reset/Power-On Reset line. IC management is specified that the package peak reflow temperature should be 260. IC management conducts in a 1.5V-voltage supply. There is a voltage supply of 1 for the PMIC chip, and the chip conducts at that voltage. Using Surface Mount, IC management is mounted. This power ic can be sub-categorized as Power Management Circuits. 5 pins are present in total in this power management. There are 5 pins on the supervisor. IC management can only work with a supply voltage of 800mV volts. During this IC power, the maximum supply voltage (Vsup) should not exceed 10V volts. The recommended mounting type is Surface Mount. It is recommended to set the supervisor's temperature to this range: -40°C~125°C TA. Power management has an output of Push-Pull, Totem Pole during operation. As far as the supply current of the power management is concerned, it is 500nA. For similar manage ics search of the manufacturer, you can always refer to NCP302, the base PMIC number. The maximum supply temperature that PMIC chip can work with is 1.4μA.
NCP302HSN45T1G Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 800mV
500nA operating supply current
NCP302HSN45T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP302HSN45T1G Voltage Supervisors applications.
  • Radar
  • Solar power charger
  • Leakage protection
  • Consumer electronics
  • Medical-specific isolation transformer
  • DSP
  • Medical-specific insulation monitor
  • Fire equipment power monitoring system
  • DVR
  • Refrigeration
Step5Bar-code shipping tag
NCP302HSN45T1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP302
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Operating Supply Current
    500nA
  • Nominal Supply Current
    520nA
  • Max Supply Current
    1.4μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Accuracy
    2 %
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active High
  • Voltage - Threshold
    4.5V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    Adjustable/Selectable
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Min Reset Threshold Voltage
    4.41V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.59V
  • Threshold Voltage
    +4.5V
  • Undervoltage Threshold
    4.41V
  • Overvoltage Threshold
    4.59V
  • Height
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.5mm