  • NCP303LSN31T1G
NCP303LSN31T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP303LSN31T1G
HK JDW NO:
598-NCP303LSN31T1G
Datasheet:
NCP303LSN31T1G
Description:
1.5V5 Terminals 5-Pin NCP303 Voltage supervisor1 Channels Min 800mV Max 10V
Purchasing and Inquiry
NCP303LSN31T1G Overview
This power management consists of 5 mounting terminals on which it can be mounted. A Tape & Reel (TR) package is used to package the power management. In this IC power you will find 1 functions for you to refer to. There are 1 channels on this power managment ic that can be found in a series. In this PMIC, you can find SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 functions for your reference. This IC power shares lots of benefits with other Simple Reset/Power-On Reset products. IC management is specified that the package peak reflow temperature should be 260. When 1.5V is applied to the power ic, it conducts. IC management conducts in a 1-voltage supply. Using Surface Mount, IC management is mounted. This power ic can be sub-categorized as Power Management Circuits. In total, IC powers are 5 pins on the board. There are 5 pins on the power managment ic. It is recommended that Vsup should not be less than 800mV for this IC power. This IC power should be powered by no more than 10V volts of supply voltage (Vsup). Power management recommends the Surface Mount mounting type. We recommend setting the supervisors to -40°C~125°C TA degrees. The output voltage of this power managment ic during operation is Open Drain or Open Collector. There is a supply current of 500nA for the power management. For similar manage ics search of the manufacturer, you can always refer to NCP303, the base PMIC number.
NCP303LSN31T1G Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 800mV
500nA operating supply current
NCP303LSN31T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP303LSN31T1G Voltage Supervisors applications.
  • Cloud computing
  • Analog circuit
  • FPGA design
  • DC stabilized power supply module
  • Power distribution systems of CCU
  • Power distribution systems of infant care room
  • Set top box
  • Utility meter
  • Detection of phase sequence
  • Consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
NCP303LSN31T1G
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Published
    2008
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Base Part Number
    NCP303
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Accuracy
    2 %
  • Voltage - Threshold
    3.1V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    Adjustable/Selectable
  • Min Reset Threshold Voltage
    3.038V
  • Max Reset Threshold Voltage
    3.162V
  • Threshold Voltage
    +3.1V
  • Undervoltage Threshold
    3.038V
  • Overvoltage Threshold
    3.162V
  • Height
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.5mm