  • NCP303LSN33T1G
NCP303LSN33T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP303LSN33T1G
HK JDW NO:
598-NCP303LSN33T1G
Datasheet:
NCP303LSN33T1G
Description:
1.5V5 Terminals 5-Pin NCP303 Voltage supervisor1 Channels Min 800mV Max 10V
Purchasing and Inquiry
NCP303LSN33T1G Overview
This power management consists of 5 mounting terminals on which it can be mounted. This power ic is packaged in a way that looks like a Tape & Reel (TR). Power management is possible to find a series of 1 functions. There are 1 channels on this power managment ic that can be found in a series. Please find attached SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 functions for your reference in this IC power. There are a lot of similarities between this IC power and other Simple Reset/Power-On Reset products. According to the specification, the package's peak reflow temperature is specified to be 260. When a supply voltage of 1.5V is applied to the power ic, it conducts. When a supply voltage of 1 is applied to the power ic, it conducts. Surface Mount mounts IC management. The power management belongs to the Power Management Circuits subcategory. In total, IC powers are 5 pins on the board. The pins of the power management system count 5. Normally, the supply voltage (Vsup) for this PMIC should not be lower than 800mV. In this PMIC, the maximum supply voltage (Vsup) should not exceed 10V volts. The recommended mounting type for IC management is Surface Mount. This power management is the recommended temperature range for the supervisors: -40°C~125°C TA. When this power management system is in operation, it produces an output voltage of Open Drain or Open Collector. There is a 500nA supply current present in the power management. If you want to search for similar IC managements of this manufacturer, you can always refer to NCP303, which is the base power ics number.
NCP303LSN33T1G Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 800mV
500nA operating supply current
NCP303LSN33T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP303LSN33T1G Voltage Supervisors applications.
  • FPGA design
  • Personal computers
  • Medical-specific isolation transformer
  • Electrical fire monitoring system
  • Household appliances
  • DSP
  • Battery cars
  • Medical-specific insulation monitor
  • Automotive power systems
  • Automotive permanent magnet synchronous motors
Step5Bar-code shipping tag
NCP303LSN33T1G
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Published
    2005
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Base Part Number
    NCP303
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Accuracy
    2 %
  • Voltage - Threshold
    3.3V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    Adjustable/Selectable
  • Min Reset Threshold Voltage
    3.234V
  • Max Reset Threshold Voltage
    3.366V
  • Threshold Voltage
    +3.3V
  • Undervoltage Threshold
    3.234V
  • Overvoltage Threshold
    3.366V
  • Height
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.5mm