  • NCP303LSN38T1G
NCP303LSN38T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP303LSN38T1G
HK JDW NO:
598-NCP303LSN38T1G
Datasheet:
NCP303LSN38T1G
Description:
1.5V5 Terminals 5-Pin NCP303 Voltage supervisor1 Channels Min 800mV Max 10V
Purchasing and Inquiry
NCP303LSN38T1G Overview
This power management consists of 5 mounting terminals on which it can be mounted. Power management is packaged in a Tape & Reel (TR) way. In this IC power you will find 1 functions for you to refer to. It is possible to find on this power management a series of 1 channels. Please find attached SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 functions for your reference in this IC power. There are a lot of similarities between this IC power and other Simple Reset/Power-On Reset products. Packages are specified to have an average peak reflow temperature of 260. During operation, the power ic is supplied with a voltage of 1.5V. IC management conducts in a 1-voltage supply. Surface Mount is the one that mounts power management. It is possible to subcategorize this power ic as a Power Management Circuits chip. Taking into account all of the pins, this power management has a total of 5. 5 pins are on the supervisor. A voltage (Vsup) that doesn't fall below 800mV as the minimum supply voltage (Vsup) should be applied to this IC power in order to ensure its proper operation. This IC power should be powered by no more than 10V volts of supply voltage (Vsup). Power management recommends the Surface Mount mounting type. The temperature of the supervisors should be set to this range: -40°C~125°C TA. During normal operation, this power managment ic can generate Open Drain or Open Collector of output voltage. There is a 500nA supply current present in the power management. If you want to search for similar IC managements of this manufacturer, you can always refer to NCP303, which is the base power ics number.
NCP303LSN38T1G Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 800mV
500nA operating supply current
NCP303LSN38T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP303LSN38T1G Voltage Supervisors applications.
  • Computer applications
  • Display equipment
  • Detection of phase sequence
  • Multi-voltage system
  • Military communications
  • Household appliances
  • Automotive permanent magnet synchronous motors
  • Power distribution systems of CCU
  • Battery cars
  • Radar
Step5Bar-code shipping tag
NCP303LSN38T1G
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Published
    2009
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Accuracy
    2 %
  • Voltage - Threshold
    3.8V
  • Min Reset Threshold Voltage
    3.724V
  • Max Reset Threshold Voltage
    3.876V
  • Threshold Voltage
    +3.8V
  • Undervoltage Threshold
    3.724V
  • Overvoltage Threshold
    3.876V
  • Length
    3mm