  • NCP303LSN45T1G
NCP303LSN45T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP303LSN45T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP303LSN45T1G
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
NCP303LSN45T1G
Description:
1.5V5 Terminals 5-Pin NCP303 Voltage supervisor1 Channels Min 800mV Max 10V
Purchasing and Inquiry
NCP303LSN45T1G Overview
This power management consists of 5 mounting terminals on which it can be mounted. Power management is packaged in a Tape & Reel (TR) way. To assist you, this IC power includes 1 functions. There are 1 channels available on this supervisor, and each channel has a different function. Please refer to power management for SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 functions. This IC power shares lots of benefits with other Simple Reset/Power-On Reset products. In order to ensure a good reflow performance, the package peak reflow temperature must be set at 260. When 1.5V is applied to the power ic, it conducts. A supply voltage of 1 is used to conduct the PMIC chip. Surface Mount mounts power management on the wall. There is a subcategory called Power Management Circuits for this power management. A total of 5 pins are located on this power management. Pin count of the power management is 5. It is recommended that Vsup should not be less than 800mV for this IC power. Voltage (Vsup) shouldn't exceed 10V volts in this PMIC. Power management recommends the Surface Mount mounting type. You should set the supervisor's temperature during -40°C~125°C TA . While this power management is operating, it will output Open Drain or Open Collector as the output voltage. The supply current of the power management is 500nA. A similar IC managements number of the manufacturer can always be found by using NCP303, the base power ics number. Voltage supervisor can work with a supply temperature of 1.4μA at the most.
NCP303LSN45T1G Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 800mV
500nA operating supply current
NCP303LSN45T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP303LSN45T1G Voltage Supervisors applications.
  • Leakage protection
  • Precision measurement
  • Satellite navigation
  • Radar
  • Embedded computing
  • DVR
  • Microprocessor system
  • Multi-voltage system
  • Dash board
  • Stable power system
Step5Bar-code shipping tag
NCP303LSN45T1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP303
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Max Output Current
    2mA
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Operating Supply Current
    500nA
  • Nominal Supply Current
    520nA
  • Max Supply Current
    1.4μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Accuracy
    2 %
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    4.5V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    Adjustable/Selectable
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Min Reset Threshold Voltage
    4.41V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.59V
  • Threshold Voltage
    +4.5V
  • Undervoltage Threshold
    4.41V
  • Overvoltage Threshold
    4.59V
  • Height
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.5mm