  • NCP304LSQ29T1G
NCP304LSQ29T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP304LSQ29T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP304LSQ29T1G
Package:
SC-82A, SOT-343
Datasheet:
NCP304LSQ29T1G
Description:
1.5V4 Terminals 4-Pin NCP304 Voltage supervisor1 Channels Min 800mV Max 10V
Purchasing and Inquiry
NCP304LSQ29T1G Overview
As far as the mounting terminals of this voltage supervisor are concerned, it has 4 in total. There is a Tape & Reel (TR)-packaging method applied to IC management. In this IC power you will find 1 functions for you to refer to. A series of 1 channels can be found on this supervisor. Please find attached SC-82A, SOT-343 functions for your reference in this IC power. There are a lot of similarities between this IC power and other Simple Reset/Power-On Reset products. During the reflow process, a peak temperature of 260 is specified for the package. The supervisor is always powered by a 1.5V volt supply. Power ics operate at 1 supply voltages. The mount is provided by Surface Mount. This power ic can be sub-categorized as Power Management Circuits. 4 pins are present in total in this power management. This power management system has 4 pins. A voltage (Vsup) that doesn't fall below 800mV as the minimum supply voltage (Vsup) should be applied to this IC power in order to ensure its proper operation. This IC power should be powered by no more than 10V volts of supply voltage (Vsup). Surface Mount mounting is recommended. You should set the supervisor's temperature during -40°C~85°C TA . Power management has an output of Push-Pull, Totem Pole during operation. The power management's supply current is 1μA. You can always use NCP304, the base supervisor number, to search for similar PMICs of the manufacturer. If you want to work with PMIC chip, you will need to supply PMIC chip with a temperature at least of 3.5μA.
NCP304LSQ29T1G Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 800mV
1μA operating supply current
NCP304LSQ29T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP304LSQ29T1G Voltage Supervisors applications.
  • Radar
  • DVR
  • DSP
  • Transformer load monitoring equipment
  • Cloud computing
  • Satellite navigation
  • Automotive power systems
  • Consumer electronics
  • Efficient information transmission
  • Electrical fire monitoring system
Step5Bar-code shipping tag
NCP304LSQ29T1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Operating Supply Current
    1μA
  • Nominal Supply Current
    1.1μA
  • Max Supply Current
    3.5μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Accuracy
    2 %
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.9V
  • Number of Voltages Monitored
    1
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.842V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.958V
  • Threshold Voltage
    +2.9V
  • Undervoltage Threshold
    2.842V
  • Overvoltage Threshold
    2.958V
  • Length
    2mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-82A, SOT-343
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.5V