  • NCP305LSQ25T1
NCP305LSQ25T1
advertisement
Manufacturer No:
NCP305LSQ25T1
HK JDW NO:
598-NCP305LSQ25T1
Datasheet:
NCP305LSQ25T1
Description:
1.5V4 Terminals 4-Pin NCP305 Voltage supervisor1 Channels Min 800mV Max 10V
Purchasing and Inquiry
NCP305LSQ25T1 Overview
A total of 4 terminals are used to mount this power management. Packaged in the form of a Tape & Reel (TR), power management is easy to use. There are 1 functions included in this PMIC so that you can refer to them. This power management is made up of 1 channels which are available in a series format. IC management is packaged as a SC-82A, SOT-343 package. There are a lot of similarities between this IC power and other Simple Reset/Power-On Reset products. In order to ensure a good reflow performance, the package peak reflow temperature must be set at 240. During operation, the power ic is supplied with a voltage of 1.5V. Power ics operate at 1 supply voltages. Using Surface Mount, IC management is mounted. In this case, this PMIC chip can be sub-categorized as a Power Management Circuits chip. It has a total of 4 pins that are attached to IC management. Power managment ic pin count is 4. There should be a minimum voltage supply (Vsup) of 800mV for this PMIC. There should be no more than 10V volts of maximum supply voltage (Vsup) in this power management. Surface Mount mounting is recommended. It is recommended that the supervisor be set to this temperature: -40°C~85°C TA. When this power management system is in operation, it produces an output voltage of Open Drain or Open Collector. The power management's supply current is 1μA. To find similar IC managements from the manufacturer, you can always search by NCP305.
NCP305LSQ25T1 Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 800mV
1μA operating supply current
NCP305LSQ25T1 Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP305LSQ25T1 Voltage Supervisors applications.
  • Important electronics for automotive protection
  • Sensitive sensors
  • Transformer load monitoring equipment
  • Set top box
  • Personal computers
  • DC stabilized power supply module
  • Embedded computing
  • Efficient information transmission
  • Battery-powered equipment
  • Medical-specific insulation monitor
Step5Bar-code shipping tag
NCP305LSQ25T1
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 4 days ago)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2009
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn80Pb20)
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Base Part Number
    NCP305
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Nominal Supply Current
    1.1μA
  • Accuracy
    2 %
  • Voltage - Threshold
    2.5V
  • Number of Voltages Monitored
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.0033mA
  • Threshold Voltage
    +2.5V
  • Undervoltage Threshold
    2.45V
  • Overvoltage Threshold
    2.55V
  • Length
    2mm