  • NCP305LSQ36T1G
NCP305LSQ36T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP305LSQ36T1G
HK JDW NO:
598-NCP305LSQ36T1G
Package:
SC-82A, SOT-343
Datasheet:
NCP305LSQ36T1G
Description:
1.5V4 Terminals 4-Pin NCP305 Voltage supervisor1 Channels Min 800mV Max 10V
Purchasing and Inquiry
NCP305LSQ36T1G Overview
There are 4 terminals on this power management that allow it to be mounted. Packaging is in the form of a Tape & Reel (TR). For your reference, this IC power includes a list of 1 functions. Depending on the power managment ic you are looking at, you can find a total of 1 channels. Please refer to power management for SC-82A, SOT-343 functions. There are a lot of similarities between this IC management and other Simple Reset/Power-On Reset products. During the reflow process, a peak temperature of 260 is specified for the package. In a 1.5V supply voltage, the power management conducts. IC management is possible to find a succession of 1 voltages that have been checked. Power management is included in the Surface Mount mount. This power ic can be sub-categorized as Power Management Circuits. Taking into account all of the pins, this power management has a total of 4. There are 4 pins on the power managment ic. I should note that the minimum supply voltage (Vsup) for this IC management should be at least 800mV, which is the minimum supply voltage that should be applied. During this IC power, the maximum supply voltage (Vsup) should not exceed 10V volts. The recommended mounting type for IC management is Surface Mount. The supervisors should be set to the following temperature: -40°C~85°C TA. The output voltage of this power managment ic during operation is Open Drain or Open Collector. There is a supply current of 1μA for the power management. If you want to search for similar IC managements of this manufacturer, you can always refer to NCP305, which is the base power ics number.
NCP305LSQ36T1G Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 800mV
1μA operating supply current
NCP305LSQ36T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP305LSQ36T1G Voltage Supervisors applications.
  • Power distribution systems of CCU
  • Utility meter
  • Digitally controlled LDO regulators circuit
  • Battery-powered equipment
  • Multi-voltage system
  • Cloud computing
  • Important electronics for automotive safety
  • Magnetic resonance imaging
  • Low voltage/high power - AI, GPU
  • Unattended substation automation
Step5Bar-code shipping tag
NCP305LSQ36T1G
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Package / Case
    SC-82A, SOT-343
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
    1
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Base Part Number
    NCP305
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Operating Supply Current
    1μA
  • Nominal Supply Current
    1.2μA
  • Accuracy
    2 %
  • Voltage - Threshold
    3.6V
  • Min Reset Threshold Voltage
    3.528V
  • Max Reset Threshold Voltage
    3.672V
  • Threshold Voltage
    +3.6V
  • Undervoltage Threshold
    3.528V
  • Overvoltage Threshold
    3.672V
  • Height
    1mm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    1.35mm