  • NCP305LSQ49T1G
NCP305LSQ49T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP305LSQ49T1G
HK JDW NO:
598-NCP305LSQ49T1G
Package:
SC-82A, SOT-343
Datasheet:
NCP305LSQ49T1G
Description:
1.5V4 Terminals 4-Pin NCP305 Voltage supervisor1 Channels Min 800mV Max 10V
Purchasing and Inquiry
NCP305LSQ49T1G Overview
There are 4 mounting terminals on the voltage supervisor, each of which has a different function. Packaging is in the form of a Tape & Reel (TR). In this IC power you will find 1 functions for you to refer to. It is possible to find on this power management a series of 1 channels. In this PMIC, you can find SC-82A, SOT-343 functions for your reference. As with other Simple Reset/Power-On Reset products, this IC management also offers a wide range of benefits. IC management is specified that the package peak reflow temperature should be 260. In a 1.5V supply voltage, the power management conducts. When 1 is applied to the power ic, it conducts. The power management is mounted by Surface Mount. The power management belongs to the Power Management Circuits subcategory. There are a total of 4 pins on power management. Power managment ic pin count is 4. IC management can only work with a supply voltage of 800mV volts. The maximum supply voltage (Vsup) in this PMIC should not exceed 10V volts. In this case, Surface Mount is the recommended mounting type. The temperature of the supervisors should be set to this range: -40°C~85°C TA. There is an output voltage of Open Drain or Open Collector from this supervisor when it is operating. There is a supply current of 1μA for the power management. For similar manage ics search of the manufacturer, you can always refer to NCP305, the base PMIC number.
NCP305LSQ49T1G Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 800mV
1μA operating supply current
NCP305LSQ49T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP305LSQ49T1G Voltage Supervisors applications.
  • Multi-voltage system
  • FPGA design
  • External alarm
  • Military electronics
  • Power distribution systems of CCU
  • Power distribution systems of infant care room
  • Digitally controlled LDO regulators circuit
  • emergency room
  • Refrigeration
  • Electronics installed in the vehicle
Step5Bar-code shipping tag
NCP305LSQ49T1G
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Package / Case
    SC-82A, SOT-343
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
    1
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Base Part Number
    NCP305
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Operating Supply Current
    1μA
  • Nominal Supply Current
    1.3μA
  • Accuracy
    2 %
  • Voltage - Threshold
    4.9V
    Halogen Free
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.0039mA
  • Min Reset Threshold Voltage
    4.802V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.998V
  • Threshold Voltage
    +4.9V
  • Undervoltage Threshold
    4.802V
  • Overvoltage Threshold
    4.998V
  • Length
    2mm