  • NCP4587DMX28TCG
NCP4587DMX28TCG
advertisement
Manufacturer No:
NCP4587DMX28TCG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP4587DMX28TCG
Package:
6-XFDFN
Datasheet:
NCP4587DMX28TCG
Description:
Enable Fixed 0.4mm NCP4587 PMIC 6 6-XFDFN
Quantity:
In Stock : 10379
Step5Bar-code shipping tag
NCP4587DMX28TCG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-XFDFN
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Power Rating
    400mW
  • Max Power Dissipation
    400mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Base Part Number
    NCP4587
  • Pin Count
  • Voltage - Input (Max)
    5.25V
  • Output Voltage
    2.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    400mW
  • Quiescent Current
    4μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    2.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.4V
  • Protection Features
    Over Current
  • Voltage Dropout (Max)
    0.18V @ 150mA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • PSRR
    70dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    120mV
  • Min Output Voltage
    2.8V
  • Nominal Output Voltage
    2.8V
  • Output Voltage Accuracy
    1 %
  • Height
    350μm
  • Length
    1.2mm
  • Width
    1.2mm