  • NCP4624DMU12TCG
NCP4624DMU12TCG
advertisement
Manufacturer No:
NCP4624DMU12TCG
HK JDW NO:
598-NCP4624DMU12TCG
Package:
4-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
NCP4624DMU12TCG
Description:
Enable Fixed 0.65mm NCP4624 PMIC 4 4-UDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 16544
Step5Bar-code shipping tag
NCP4624DMU12TCG
  • Voltage Dropout (Max)
    2.59V @ 150mA
  • PSRR
    27dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    1.68V
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 2 days ago)
  • Package / Case
    4-UDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Power Dissipation
    400mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    NCP4624
  • Pin Count
  • Voltage - Input (Max)
    11V
  • Output Voltage
    1.2V
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Quiescent Current
    3.7μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    1.2V
  • Min Input Voltage
    2.5V