  • NCP4625HSN18T1G
NCP4625HSN18T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP4625HSN18T1G
HK JDW NO:
598-NCP4625HSN18T1G
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
NCP4625HSN18T1G
Description:
Enable Fixed NCP4625 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 10650
Step5Bar-code shipping tag
NCP4625HSN18T1G
  • Lifecycle Status
    LIFETIME (Last Updated: 4 days ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    420mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    NCP4625
  • Pin Count
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    330mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    420mW
  • Current - Output
    300mA
  • Quiescent Current
    40μA
  • Min Input Voltage
    2.6V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    1.3V @ 300mA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • PSRR
    70dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    980mV
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3.1mm
  • Width
    1.8mm