  • NCP4671DSN12T1G
NCP4671DSN12T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP4671DSN12T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP4671DSN12T1G
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
NCP4671DSN12T1G
Description:
Enable Fixed NCP4671 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 10911
Step5Bar-code shipping tag
NCP4671DSN12T1G
    Select All
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 6 days ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    420mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    NCP4671
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.25V
  • Output Voltage
    1.2V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    400mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    420mW
  • Quiescent Current
    40μA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    1.2V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.3V
  • Protection Features
    Over Current, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.28V @ 400mA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • PSRR
    80dB ~ 50dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    280mV
  • Min Output Voltage
    1.2V
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3.1mm
  • Width
    1.8mm